CZ | EN
2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

příběhyaktuální ročník soutěžepravidlakontaktgalerie

Ročník 2014
Kategorie Věda fotogenická

Dnes naštěstí do díry
Výzkumník vstupuje do solné jeskyně, kde bude odebírat organické vzorky ze sedimentů pro pozdější geologické datování. Je květen a venku 43 °C ve stínu, uvnitř „jen“ 28 °C; solná hora Namakdan, ostrov Qeshm, Perský záliv, Írán.


Pocukrovaný ledouch
Ledový stalagmit (ledouch) s jemným popraškem metastabilního karbonátu ikaitu (bílý poprašek). Tento minerál vzniká při sublimaci ledu a je stabilní jen při teplotách pod 0 °C. Výška ledouchu asi 7 cm. Jeskyně Koda, Český kras. Česká republika.


Autoportrét se „zaprášeným“ ledem
Výzkumník při dokumentaci vzácného minerálu ikaitu (žlutý poprašek na hranách ledu), který vzniká odpařováním ledu a je stabilní pouze při teplotách pod 0 °C. Suchá jaskyňa, Nízké Tatry, Slovensko.

Ročník 2015
Kategorie Věda fotogenická

geometrie
Acháty jsou jednou z přírodních forem hmoty SiO2. Zobrazen je výřez (asi 8x6 mm velký) nábrusu achátu pocházejícího z prvohorních vulkanitů v Podkrkonoší. Vyfotografováno pomocí binokulárního mikroskopu.

Kategorie Vědci ve fotografii

speleolog
Speleotémy (lidově krápníky) a další jim příbuzné chemogenní sedimenty v jeskyních v sobě mnohdy ukrývají pozoruhodná data o vývoji klimatu od dávné minulosti do dneška. Fotografie byla pořízena pomocí bočního osvětlení externího blesku napojeného kabelem na fotoaparát. Jeskyně Heilenbeckerhöhle v Německu.

Ročník 2016
Kategorie Věda fotogenická

Zkamenělá příšera
Eroze „vyhlodává“ do žulových skal na západním pobřeží Korsiky bizarní útvary.


Uvnitř Země
Pohled do dutiny se stěnami pokrytými krystaly kalcitu (do 10 cm délky) původně ukryté asi 100 m pod zemským povrchem. Dutina byla načas otevřena při těžbě vápence v Českém krasu. Dnes je již odtěžena a z „kalcitů je cement a možná už i nějaká stavba“.


Malba
„Kompozice“ na fotografii vznikla díky sloučeninám železa vysráženým z vody prosakující horninou. Pískovec formace Umm Ishrin prvohorního stáří, oblast skalního města Petra v Jordánsku. Zobrazená oblast má rozměry cca 50 x 70 cm.

Kategorie Vědci ve fotografii

Klaustrofobie
Vědec na obrázku je fyzik věnující se struktuře pevných látek. Pomocí rentgenových paprsků a výpočtů se pohybuje v „prostorách“ asi deset miliard krát menších než je ta na fotografii. Díky projektu z jiného oboru se ale dostal do situace, kterou mu asi nikdo závidět nebude…


Na dně
Získat vhodný geologický vzorek někdy opravdu vyžaduje navštívit špatně přístupná místa. Na dně jeskyně Pucle v solném krasu v Íránu (solný diapir Džahání v provincii Fars).


Ve Vádí Rúm
Momentka z přesunu terénem v rámci výzkumu pískovců v poušti Vádí Rúm (Jordánsko). Aktéři odzadu: ozbrojený beduín (průvodce), studenti, vědci.

Ročník 2017
Kategorie Věda fotogenická

Stopy nočního života
Během dne se zdá být poušť v okolí kaňonu Glen mrtvá. Ovšem v noci ožívá. Dokladem toho je množství čerstvých stop, které se každé ráno v písku objeví. Utah, USA.


Vítr
Písečný vír zachycený v kaňonu Glen při studiu zvětrávání pískovců, Utah, USA.


Žár
"Náladovka" během studia pískovcové geomorfologie v kaňonu Glen, Utah, USA.

Kategorie Vědci ve fotografii

Postava
Jelikož strom či keř mohou být poněkud zavádějící při posuzování velikosti studovaných objektů, je postava geologa tím správným měřítkem, které si stoupne, kam je třeba. Wilson Arch, Utah, USA


Student na šikmé ploše
Přechod písečné duny naváté z planiny až na dno 100 m hlubokého kaňonu Glen, Utah, USA.


Spolupráce
Selfie přes sklo vozidla, pořízená během speleologicko-geologické expedice v provincii Shaanxi ve střední Číně.

Ročník 2018
Kategorie Věda fotogenická

Skalní skřítek
Zajímavý detail objevený při studiu pískovců v Golden Gate Highlands National Park, JAR.


Štír místo krystalů
Štír arizonský se zbytky své svlečky v dutině ryolitového tufu. Topaz Mountain (Thomas Range, Utah).


Brána
Delicate Arch - cestou z celodenní dokumentace skalních bran v národním parku Arches (Utah).

Kategorie Vědecké selfie

Pozorně čtěte!
Kolegové pózují u "zabezpečení" přístupové cesty k jeskyni Boniukeng. Hanzhong,střední Čína.


Požár
Nejprve je nutno dopsat zápisky a teprve pak řešit požár. Na křemencových výchozech v Berlin Cave Area, JAR.

Kategorie Československo objektivem vědců

Nebe
Západ slunce nad Slavkovským lesem.


Kola
Balíky slámy pod vrchem Oblík, České středohoří.


Spektrum
Před západem slunce a před bouřkou. Pořízeno na Chomutovsku sestou z odběru vzorků v Krušných horách...

Ročník 2021
Kategorie Věda fotogenická

Vrstvy
Písečné čeřiny na svahu duny. Utah, USA.

Kategorie Múzy ve vědě

Rostlinka
Múzou či hnacím motorem ve vědě/objevování může být cokoliv - třeba "živořící rostlinka" z neživé hmoty. Kalcitový heliktit, jeskyně Tianxingyan, Čína.


Pohled věků
Múzou může být cokoliv - třeba pohled věků prostřednictvím bahenních očí vytvořených kapkami vody během tisíců let. Jeskyně Tianxingyan, Čína.


Neznámo - múza ženoucí dál
Múzou či hnacím motorem ve vědě/objevování může být cokoliv - třeba neprozkoumaná temnota, která slibuje něco nového, dosud neobjeveného. Jeskyně Tianxingyan, Čína.

Ročník 2022
Kategorie Věda fotogenická

Zapřít se a fotit.
Jednoho větrného podvečera začal písek "cestovat" - a to stojí za vyfocení. Kaňon Moqui, Utah, USA.

Kategorie Vědci a dobrodružství

Nemůžu tam došáhnout!
Jeskyňář se nad propastí v nově objevované jeskyni snaží najít stabilní polohu, aby mohl vyvrtat další jistící bod. Jeskyně Heiwodong, Čína.


Zase se zmácháme!?
Jeskyňář kouká do skalní průrvy pod sebou a hodnotí, zda končí na suchém dně nebo ve vodě. Jeskyně Tianxingyan, Čína.


K…a to klouže…
Jeskyňář vracející se z průzkumu jeskyně se soustředí, aby mu při výstupu neuklouzla noha a on nemočil vrtačky, které mu visí u pasu. Jeskyně Tianxingyan, Čína.

Ročník 2024
Kategorie Věda fotogenická

Pravčická přežila
Při požáru v Českosaském Švýcarsku shořely velké plochy lesa a na mnoha místech oheň poškodil i pískovcové skály. Vlastnímu okolí Pravčické brány se požár naštěstí vyhnul. Pohled přes kořenový systém ohořelého a následně padlého stromu.


Minerální ježci
I toto umí vyrůst v neživé přírodě: ježkovité agregáty jehlicovitých krystalů minerálu natrolitu z lokality Soutěsky u Děčína v Českém středohoří. Velkost největší „koule“ okolo 3 cm.


Spálenina
Vzpomínka na požár lesa v Českosaském Švýcarsku v létě 2022.

Kategorie Věda mezigenerační

Vyhlídka
Generace obyvatel se z této vyhlídky dívají na několik generací sopečných kuželů sousedního ostrova. Pohled z ostrova Gili Trawangan na východní část ostrova Bali s dominující siluetou Agungu (Indonésie).


Podzemní bivak
Momentka z podzemního bivaku v hloubce asi 450 m pod povrchem. Zástupce starší generace speleologů kouří doutník a připravuje čaj, zástupci mladší generace zpracovávají naměřená data v elektronických zařízeních. Jeskyně Tianxingyan v provincii Šen-si, střední Čína.