CZ | EN
2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

příběhyaktuální ročník soutěžepravidlakontaktgalerie
prof. RNDr. Lukáš Krmíček, Ph.D.
Geologický ústav AV ČR, v. v. i.

Ročník 2014
Kategorie Věda fotogenická

Slída pod mikroskopem
Kompozice bazálních řezů tmavých slíd, které byly v čase krystalizace částečně atakovány okolní taveninou. Magmatická hornina označovaná termínem lamprofyr byla odebrána u vojenské pevnosti Hanička v Orlických horách.


Krása islandského kalcitu
Pohled na krystaly, které je možné dodnes nalézt před dolem na světoznámý dvojlomný islandský kalcit. Krystaly islandského kalcitu se používají jako polarizační hranoly v mikroskopech (Geologická expedice na Island; květen 2014).


Kouzlo vulkanické krajiny
Islandská krajina s mladými sopečnými kužely a lávovou jeskyní v popředí působí dramatickým dojmem. Obdobně v minulosti vypadala krajina Českého středohoří (Geologická expedice; před spuštěním do vulkánu Thrihnukagigur; květen 2014).

Ročník 2015
Kategorie Věda fotogenická

Němý svědek
Bludný balvan ležící před Českou vědeckou stanicí Johanna Gregora Mendela byl v minulosti přinesen ledovcem z přibližně 30 km vzdáleného Antarktického poloostrova.


Naděje po bouři
V doznívajícím dešti přichází nová naděje v podobě duhy nad sluncem prozářenou patagonskou pampou. Duhu jsem měl možnost vyfotit v průběhu geologického pobytu v Chile.


Island očima geologa
Přes sněhem pokryté vrcholky mohutných výlevů bazaltových láv se v dechberoucím představení přesouvají bouřkové mraky. Fotografie byla pořízena v průběhu vulkanologické expedice na Island.

Kategorie Vědci ve fotografii

Otužilý polárník
Když je polárníkům „vedro“, jdou se zchladit ke kře. Fotografie byla pořízena před Českou vědeckou stanicí Johanna Gregora Mendela v Antarktidě.


Cesta do středu Země
Islandská sopka Þríhnúkahellir je v současnosti jediným vulkánem na světě, do jehož vyprázdněného magmatického krbu se lze relativně bezpečně spustit. Fotografie s „brněnskó vlajkó“ byla pořízena v průběhu vulkanologické expedice v r. 2014.


Geolog v uhelné štole
Při odběru vzorků se geolog často dostane na neobvyklá místa. V tomto případě šlo o jedinou aktivní štolu na uhlí na Faerských ostrovech.

Ročník 2016
Kategorie Věda fotogenická

Na šikmé ploše
Mocné bazaltové výlevy spojené s dramatickým odtržením Evropy od Ameriky daly vzniknout před 60 milióny let řadě malebných ostrůvků severního Atlantiku (ostrov Mykines; Faerské ostrovy).


Krystaly severu
Souznění živé a neživé přírody v podobě radiálně paprsčitých krystalů mezolitu, které jsem objevil v údolí řeky Dalsá na Faerských ostrovech.


Na střeše světa
Buddhistické poutní místo Phokar Rzong skryté v srdci indického Himálaje. Fotografie byla pořízena v průběhu geologické expedice do Malého Tibetu.

Kategorie Vědci ve fotografii

Nejstarší mineralog v Ladakhu
Amatérský hledač drahých kamenů, který již celá desetiletí pomáhá geologům i „obyčejným lidem“ objevovat tajemství a krásy himálajských nerostů.


Malý geolog
Chlapec z Malého Tibetu sní o tom, že bude prvním geologem v himálajské vesničce Mulbekh.


Odhodlaný polárník
Když je třeba odebrat ten nejlepší vzorek horniny, musí geolog překonat nejednu překážku (Grónsko; poblíž inuitské osady Qeqertarsuaq).

Ročník 2018
Kategorie Věda fotogenická

Grónský pes
Štěně Grónského psa vyfocené při geologické expedici poblíž inuitské osady Qeqertarsuaq v západním Grónsku

Kategorie Vědecké selfie

Polárník
Vědecké selfie na samospoušť u inuitské osady Qeqertarsuaq v západním Grónsku.


„Kamenodrtič“ – geomateriály v nerovném souboji s lisem
Příprava vzorku na testování pevnosti v jednoosém tlaku.

Ročník 2019
Kategorie Věda fotogenická

Santova rezidence
Opuštěný uhelný důl Longyearbyen 2B, ve kterém dle legendy přebývá Santa Claus. Geologická expedice na Špicberky v r. 2018.


Zkamenělé listnáče
Třetihorní fosilní listy nalezené v rámci ledovcové morény nad osadou Longyearbyen. Geologická expedice na Špicberky v r. 2018.


Němý svědek dávných časů
Skalisko „Stóri Drangur“ (Velký útes) představující erozní relikt mocných výlevů paleogenních bazaltů při dramatickém oddělování Ameriky a Evropy. Geologická expedice na Faerské ostrovy v r. 2018.

Kategorie Vědecké selfie

Vodopád
Mytí rukou. Faerské ostrovy 2018.


Špicberské selfie
V terénu. Špicberky 2018.


Pozor, medvěd!
Vyhlížení ledního medvěda. Špicberky 2018.

Kategorie Vědci a jejich hobby

Symbol severu
Papuchalk severní stojící na vrcholu útesu Høvdin (ostrov Skúvoy). Faerské ostrovy 2018.


Vrak
Vrak letadla z druhé světové války v Adventdalen. Špicberky 2018.


Santovi sobi
Sob polární špicberský pasoucí se nedaleko údajného sídla Santa Clause v osadě Longyearbyen. Špicberky 2018.

Ročník 2021
Kategorie Věda fotogenická

Soumrak nad blokem karbonatitu
Karbonatity jsou vzácné vyvřelé horniny, které jsou důležitým zdrojem tzv. kritických kovů, především lanthanoidů, Nb, Ta, Zr, Th a U. Snímek byl pořízen v průběhu vědecké geologické expedice v létě 2020 na švédském ostrově Alnö, kde se nachází evropsky významný karbonatitový komplex.

Ročník 2023
Kategorie Věda fotogenická

Chladnoucí láva
Nově zrozená zemská kůra. Pohled na chladnoucí sklovitou lávu islandského vulkánu Meradalir.


Lávová bestie
Tváří v tvář lávové bestii. Detailní snímek tuhnoucí škvárovité lávy nového islandského vulkánu Meradalir.


Lávová fontána
Sopečná krása lávové fontány doprovázející vznik sopečného kuželu vulkánu Meradalir. Obdobné fontány jsou charakteristickým rysem havajského typu erupcí. Snímek byl pořízen v průběhu vulkanologické expedice na Island v srpnu 2022.

Kategorie Věda praktická i nepraktická

Lávová polévka
Nekonvenční využití hrnce k přípravě lávové polévky. Vzorky čerstvých láv jsou po jejich odběru v tekutém stavu chlazeny na přijatelnou tepotu prostřednictvím nádoby s deionizovanou vodou. Snímek byl pořízen v průběhu vulkanologické expedice na Island v srpnu 2022.

Ročník 2024
Kategorie Věda fotogenická

Spalující láva
Unikátní snímek detailu tekoucí lávy vulkanického lineamentu Sundhnúkur na islandském poloostrově Reykjanes. Láva postupně spaluje zbytky místní vegetace. Snímek byl pořízen v průběhu vulkanologické expedice 12. 4. 2024.


Lávové monstrum
Lávový jazyk mlsně olizující tuhnoucí lávu vylitou podél série kráterů Sundhnúkagígar na islandském poloostrově Reykjanes. Letmý pohled do tlamy lávové příšery odhaluje vznik drobných krápníků v podobě odkapávající taveniny. Snímek byl pořízen 12. 4. 2024.


K sopce na dotek.
Detailní pohled na hlavní sopečný kužel vytvořený v průběhu nedávné erupce ohrožující islandské město Grindavík. Typ sopečného kuželu, který můžeme na snímku vidět, označujeme anglickým termínem spatter cone. Vzácné pokusy přeložit do češtiny tento termín zahrnují spojení jako napečený nebo spečený kužel, avšak nejvýstižnější se snad zdá stříkaný kužel, neboť vznik kuželu je svým způsobem analogie metody stříkaného betonu využívané ve stavebnictví. Tento kužel je postupně budován na sebe vršenými „cákanci“ žhavé nízkoviskózní lávy. Kouř stoupající podél boční stěny stříkaného kuželu nepřímo indikuje hlavní směr odtoku lávy v rámci systému lávových tunelů. O nástupu nové éry vulkanické aktivity na Islandu je možné se blíže dočíst v rámci aktuálně vydané knihy „Svět sopek zblízka: Zrození vulkánu“. Snímek byl pořízen 11. 4. 2024.