CZ | EN
2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

příběhyaktuální ročník soutěžepravidlakontaktgalerie

Ročník 2015
Kategorie Věda fotogenická

Ranní mlha
Radiační mlha vzniká následkem nočního ochlazování vzduchu přiléhajícího k zemskému povrchu, vzniká většinou v druhé polovině noci. Toto podloží se ochlazuje důsledkem dlouhovlnného vyzařování.


Banánovník
Žilnatina je systém cévních svazků v listech rostlin, která slouží k roznášení živin.


Ledové království
Námraza na stromě vznikla sublimací, tj. srážením vzdušné vlhkosti na prochlazených větvích.

Ročník 2018
Kategorie Věda fotogenická

Duhové bubliny
Bublina je plynové těleso obklopené kapalinou nebo pevnou látkou. Vyskytují se např. ve fázových přechodech (změnách skupenství).


Připraven na jaro
Pupen (gemma) je základ budoucího rostlinného orgánu tj. stonku, větve nebo listu. Je buď koncový (pupen terminální) nebo v úžlabí listu (pupen axilární).


Termoska
Vznik názvu Termoska se datuje od roku 1904. Je to nádoba s dvojitými stěnami, které jsou vyplněny vakuem a slouží k udržení teploty kapalin. Její předchůdce, tzv. Dewarova nádoba, vznikla v roce 1892. Slouží k uchování tekutých plynů např. kapalného dusíku.

Kategorie Československo objektivem vědců

Oko do vědy
Historická neorenesanční budova architekta Ignáce Vojtěcha Ullmanna byla postavena roku 1863 a jejím majitelem byla Spořitelna česká. Od roku 1954 byla budova spořitelny převedena do majetku Československé akademie věd a stala se sídlem jejího předsednictva.


Schovávaná spalovny v inverzi
Při subsidenční inverzi studený vzduch klesá z vyšších vrstev do údolí, kde je uzavřen. Nad ním se mezitím tvoří oblačnost, v níž se pak často zachycují škodliviny a vzniká smog.


Vodopád
Velký vodopád, který je 16 m vysoký, se nachází v Adršpašsých skalách. Jeho průtok je regulován stavidlem na 60 l/s, po zakřičení tajného hesla se jeho průtok zvýší.