CZ | EN
2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

příběhyaktuální ročník soutěžepravidlakontaktgalerie

Ročník 2015
Kategorie Věda fotogenická

Drahokam za halíř
Polarizované světlo se využívá pro zviditelnění napětí v tělesech (fotoelastický jev). Zde jsem ale do zařízení pro fotoelasticitu vložil kousek zmačkané lepicí pásky. Interferencí polarizovaného světla vznikl barevný „drahokam“. Zkuste to doma. Polarizačními brýlemi pozorujte průhledné předměty ve světle LCD monitoru.


Vidět napětí
Zkouším natáhnout folii se dvěma trhlinami a dvěma půlkruhovými zúženími. Mezi půlkruhy je menší průřez a tedy větší napětí. Trhliny jsou zase ostré, a vysoké napětí je koncentrováno do malých oblastí před jejich vrcholy. Kde se to roztrhne? Vím to, ale sledovat tento napínavý zápas bývá pro studenty zážitkem. Fotoelastický jev zobrazuje napětí v průhledných tělesech pozorovaných v polarizovaném světle.

Kategorie Vědci ve fotografii

Kráska a creeper
V laboratoři creepového chování materiálů zkoumáme pomalý růst deformace materiálů probíhající při dlouhodobém konstantním zatížení za vysokých teplot. Nepotkáte zde jen šedovlasé pány. Naštěstí…

Ročník 2016
Kategorie Věda fotogenická

Helmholtzovy rezonátory
Sada Helmholtzových rezonátorů z roku 1900 používaná k zesílení, případně pohlcení zvuků.

Ročník 2019
Kategorie Věda fotogenická

Polymerní spartakiáda
Krásu třeba obyčejného pravítka můžete uvidět v polarizovaném světle. Uvidíte trochu vnitřních napětí, ale hlavně to, jak se úseky polymerních řetězců při nerovnoměrném tuhnutí ve formě seřadily do útvarů. Ty jsou podobné krystalům a mají různou orientaci v prostoru, čímž vytvořily opticky neizotropní plochy. My je vnímáme jako nádherné barevné přechody.

Ročník 2020
Kategorie Věda fotogenická

Po celodenní práci
Nezbyla po ní jen únava a pár lahví. Jde o poloviny vzorků po zkouškách únavy materiálu. Vzorek původně tvaru přesýpacích hodin praskne v nejužším místě. Z velikosti zatížení a počtu zatěžovacích cyklů do lomu můžeme určit, jak dlouho bude součást z tohoto materiálu spolehlivě sloužit.

Kategorie Živly v přírodě

Voda barvy ohně
Voda barvy ohně v tůni pod vodopádem na Černém potoce v Jizerských horách.


Závoj uprostřed lesa
Jeden z mnoha vodopádů na Černém potoce v Jizerských horách.


Mlhavý večer nad Brnem
Poslední paprsky ohnivého slunce prozařují kapičky vody ve vzduchu - živly na zemi.

Kategorie Věda v karanténě

Ježovka obecná
Když je absťák po mikroskopu, beru alespoň makroobjektiv. Schránka ježovky vypadá zblízka naprosto úchvatně!


Hlemýžď matematik
Když není k dispozici laboratorní mikroskop, přijde vhod alespoň fototechnika. A můžu žasnout nad technologií stavby i nad matematickou přesností vytvořené spirály.


Věda a technologie na zahradě
Chodím po zahradě a z trávy vytáhnu prázdnou ulitu. Pohled zblízka ukazuje geniální technologii stavby ulity tvorbou vrstveného kompozitu, který je velmi pevný. Máme se co učit. Šrámy a trhliny pak vzbuzují otázky: "Od čeho asi svého nedávného stavitele a obyvatele ulita ochránila?"