CZ | EN
2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

příběhy


o soutěžipravidlakontaktgaleriepřihlášení
Lukáš Synek, PhD. (1979)
Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.
Absolvent Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze. Zabývá se buněčnou biologií rostlin a jejich interakcemi s prospěšnými bakteriemi. Specializuje se na fluorescenční mikroskopii. Ve volném čase cestuje, fotografuje a obdivuje všechny formy výtvarného umění.

Ročník 2019
Kategorie Věda fotogenická

Atraktivní sliz
Polysacharidový obal semen přitahuje prospěšné kořenové bakterie (zeleně), které jsou pak během klíčení připraveny kolonizovat kořen a poté stimulovat růst rostliny.


Od narození spolu!
Prospěšné kořenové bakterie (zeleně) kolonizují rostliny již během klíčení. Poté stimulují růst rostlin (např. produkcí fytohormonů) a zajišťují si tak více kořenového sekretu jakožto zdroje energie.


Fluorescenční strom
Ve skutečnosti část listu kolonizovaného na svém povrchu prospěšnými bakteriemi (zeleně). Fluorescence chloroplastů červeně, fluorescence průduchů modře.

Kategorie Vědecké selfie

Mimozemšťan
Výběr květů huseníčku pro následnou lokalizaci proteinů v klíčícím pylu.

Kategorie Vědci a jejich hobby

Umění (pra)starých mistrů
Věděli jste, že Saúdská Arábie je světovou pokladnicí prehistorického umění? Nesčetné lokality cenných petroglyfů měl jen málokdo možnost shlédnout a prozkoumat.


A přece se točí
Světelné stopy hvězd ve pouštním skalním městě v Saúdské Arábii. Patrná je různá barevná teplota hvězd. Délka expozice 4 h.


A přece se točí
Světelné stopy hvězd nad lávovým polem a sopkami Harrat Khaybar v Saúdské Arábii. Patrná je různá barevná teplota hvězd. Délka expozice 5 h.

Ročník 2020
Kategorie Věda fotogenická

Prospěšné bakterie místo hnojiv
Prospěšné kořenové bakterie (zeleně) běžně kolonizují rostliny a významně stimulují jejich růst či odolnost. Rostlina jim naopak poskytuje část své produkce cukrů. (Snímek horní části kořene a prázdného semenného obalu huseníčku ve 3D rekonstrukci z konfokálního mikroskopu).


Prospěšné bakterie
Prospěšné kořenové bakterie (zeleně) kolonizují rostliny již během klíčení. Poté stimulují růst a odolnost svých hostitelů. Rostlina jim naopak poskytuje část své produkce cukrů. V přírodě zřejmě neexistují rostliny bez symbiotických bakterií.

Kategorie Živly v přírodě

Stále aktivní Bromo
Indonéská sopka Bromo uprostřed vulkanického komplexu Tengger vykazuje kolísavou aktivitu i v rámci dne. Poslední ničivý výbuch, který přetvořil krajinu této kaldery, se odehrál roku 1974.


Brána do pekla
Bouře nejsou hněv boží, je však pravou, že blesky zabijí 4x častěji muže než ženy, trvají asi 1/4 s, dosahují teploty kolem 30 000 °C a teče jimi proud asi 50 000 A. Přesto je lov blesků oblíbenou disciplínou fotografů (4x častěji můžu než žen).


Láska bouřku nevidí!
Bouřlivé červnové odpoledne v Mnichově po skončení mikroskopického workshopu. Lidé z náměstí se stihli schovat před lijákem jen tak tak. Ti milenci ale samozřejmě zmokli.

Kategorie Věda v karanténě

Všední den v houmofisu
Protože byly zavřené i školy, člověk se přes den těžko soustředil.


Rejnok manta fluorescenční
A jak jsme nemohli experimentovat, zpracovávali jsme alespoň mikroskopické obrázky. Z gigabajtů dat z fluorescenčního mikroskopu se vynořil rejnok manta. Ve skutečnosti špička listu huseníčku během sledování kolonizace jeho povrchu prospěšnými bakteriemi (zeleně), modře - chlorofyl, červeně - průduchy.