CZ | EN
2022

2021

2020

2019

2018



2016

2015

2014

stories



about awardsrulescontactsgallery
Mgr. Michal Šulc PhD. (1987)
Ústav biologie obratlovců AV ČR, v. v. i.

Year 2016
Category Photogenic science

Komfort v hnízdě
Čerstvě vylíhlá mláďata rákosníka velkého (Acrocephalus arundinaceus) a jedno vejce, které ještě na vylíhnutí čeká. Mláďata z tohoto hnízda měla to štěstí, že jejich rodiče ve svém hnízdě odhalili vejce kukačky obecné (Cuculus canorus) a vyhodili ho z hnízda pryč. Mláďata rákosníka se tedy mohla vylíhnout a mají šanci přežít do dospělosti.


Malý Calimero
Čerstvě vylíhlé mládě kukačky obecné (Cuculus canorus) v hnízdě hostitele rákosníka obecného (Acrocephalus scirpaceus). Malá kukačka během několika dní vytlačí všechna vejce hostitele z hnízda ven, aby v něm zůstala sama a adoptivní rodiče mohli pečovat pouze o ni.


Přežije jen jedna.
Hnízdo rákosníka velkého (Acrocephalus arundinaceus) dvojnásobně parazitované kukačkou obecnou (Cuculus canorus). Protože v hnízdě hostitele může přežít pouze jedno kukaččí mládě, vytlačila již malá kukačka všechna vejce rákosníka ven z hnízda a na řadě je i vejce zatím nevylíhlé kukačky. Na Mutěnických rybnících je vícenásobný hnízdní parazitismus častý a kukačky tu o hnízda tohoto hostitele intenzivně soupeří.

Year 2019
Category Photogenic science

Nelítostný hladovec.
Pohled do hnízda rákosníka velkého (Acrocephalus arundinaceus), ve kterém se ovšem namísto malých rákosníků vylíhlo mládě kukačky obecné (Cuculus canorus). Mládě kukačky začíná okamžitě velice nápadně žadonit o potravu a rapidně roste. Již dva dny po vylíhnutí je dost silné na to, aby z hnízda vytlačilo ostatní vejce a zajistilo si tak péči adoptivních rodičů pouze pro sebe.


Osvětlení nového života uvnitř vejce.
Pórovitá skořápka ptačích vajec umožňuje světlu pronikat dovnitř. Díky tomu můžeme spatřit embryo vyvíjejícího se jedince, a stanovit tak poměrně přesně čas jeho vylíhnutí. Tato metoda se odborně nazývá „candling“, ačkoli dnes již používáme speciální držáky se žárovkou namísto držení vejce před plamenem svíčky.


Jako vejce vejci?
Ne! Některé ptačí samice, i když patřící ke stejnému druhu, snáší trochu jiná vejce. Nápadné je to například u kukačky obecné (Cuculus canorus). Na obrázku vidíme vejce tohoto hnízdního parazita snesená k hlavnímu českému hostiteli, rákosníku velkému (Acrocephalus arundinaceus). Je nápadné, že některá vejce (umístěná schválně blízko sebe) jsou si velice podobná a byla tedy pravděpodobně snesena stejnou samicí. Díky této vzhledové variabilitě vajec máme možnost jednotlivé samice kukaček identifikovat a klást si tak další zajímavé ekologické a evoluční otázky.

Year 2023
Category Photogenic science

Identita skrytá v barvách.
Jedině díky barevným kroužkům jsme na studijních lokalitách na Třeboňsku schopni identifikovat jedince vlaštovky obecné (Hirundo rustica), především kdo s kým „randí“ a v jakém hnízdě „bydlí“.


Jedno vejce, dvě vejce…
Zbarvení vajec prozrazuje mnoho o životě ptáků. Míra skvrnitosti a intenzita zbarvení podkladové barvy mohou například vypovídat o kondici samic vlaštovky obecné (Hirundo rustica). Protože vlaštovky snáší každý den jedno vejce, umožňuje nám jejich číslování určit pořadí snesení.


In the Palm of Your Hand
As part of our research on brood parasitism at Mutěnice Ponds, we catch and ring primarily common cuckoos (Cuculus canorus) and their hosts, reed warblers (Acrocephalus spp.). However, other bird species often get caught in our nets as well. One of them is the river kingfisher (Alcedo atthis) which, when placed in the palm of one’s hand, is marked by unusually calm behaviour. It is actually a natural state of paralysis known as tonic immobility (often called animal hypnosis) which certain species of animals fall into, including chickens (Gallus gallus f. domestica). The purpose of this behaviour is not always entirely clear; the most common explanation is defence against predators who are so surprised by this abrupt change in the prey’s behaviour that they stop attacking it.